Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών ΕΠΑΛ Αλεξάνδρειας σε Θέματα Τεχνητής Νοημοσύνης

Published: Thursday, 22 February 2024

Το ΕΠΑΛ Αλεξάνδρειας, στο πλαίσιο του σχεδίου Δράσης «Υποστήριξη διδασκαλίας με Τεχνητή Νοημοσύνη» και σε συνεργασία με τη Σύμβουλο Εκπαίδευσης Γενικής Παιδαγωγικής Ευθύνης του σχολείου, κυρία Αλμπανάκη Ξανθή, υλοποίησε την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου 2024 ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα "Εισαγωγή στην Τεχνητή Νοημοσύνη και τις Εφαρμογές της στην Εκπαίδευση".

Στόχος της επιμόρφωσης ήταν η εξοικείωση των εκπαιδευτικών με εργαλεία Τεχνητής Νοημοσύνης, όπως το ChatGPT, με σκοπό την εξοικονόμηση χρόνου κατά την προετοιμασία μαθημάτων, την ενίσχυση της ικανότητάς τους για τη δημιουργία καινοτόμων μαθησιακών εμπειριών και την προσέλκυση του ενδιαφέροντος των μαθητών.

Στην ενδοσχολική επιμόρφωση, που έλαβε χώρα στην βιβλιοθήκη του σχολείου, συμμετείχαν 22 εκπαιδευτικοί. Επιμορφώτρια της εκδήλωσης ήταν η κα. Διούδη Ειρήνη, ΠΕ86.

Η επιμόρφωση αποτελεί ένα σημαντικό βήμα στην προσπάθεια του σχολείου μας να υιοθετήσει σύγχρονες διδακτικές πρακτικές.