Επιμόρφωση εκπαιδευτικών ΕΠΑΛ Αλεξάνδρειας με θέμα "Αποφόρτιση εκπαιδευτικών μετά την εκπαιδευτική διαδικασία- Διαχείριση άγχους"

Published: Wednesday, 13 March 2024
Την Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου 2024, πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα: «Αποφόρτιση εκπαιδευτικών μετά την εκπαιδευτική διαδικασία- Διαχείριση άγχους». Η δράση υλοποιήθηκε ύστερα από διερεύνηση των επιμορφωτικών αναγκών των εκπαιδευτικών του σχολείου, στο πλαίσιο Σχεδίου Δράσης της Εσωτερικής Αξιολόγησης.

Στόχος της επιμόρφωσης ήταν η παρουσίαση τεχνικών αποφόρτισης και η ενδυνάμωση του συλλόγου με σκοπό την αποτελεσματική διαχείριση του άγχους μετά την ολοκλήρωση της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Η επιμόρφωση πραγματοποιήθηκε στη βιβλιοθήκη του σχολείου και συμμετείχαν 21 εκπαιδευτικοί.
Επιμορφώτριες ήταν οι κυρίες: Μακρή Παναγιώτα ΠΕ23- Ψυχολόγος/ΕΕΠ του ΕΠΑΛ Αλεξάνδρειας και Κύργια Ελένη- ΠΕ30 Κοινωνική Λειτουργός/ μέλος του 5ου ΣΔΕΥ Ημαθίας.

Η παραπάνω επιμόρφωση αποτελεί μέρος της συνεχούς προσπάθειας του ΕΠΑΛ Αλεξάνδρειας για την υποστήριξη των εκπαιδευτικών και την ενίσχυση της σχολικής κοινότητας.