Ενημέρωση για την «Πρόληψη του καρκίνου του μαστού», στις μαθήτριες και τους μαθητές του ΕΠΑΛ Αλεξάνδρειας

Published: Tuesday, 21 November 2023

Στο πλαίσιο της 25ης Οκτωβρίου: «Παγκόσμιας ημέρας κατά του καρκίνου του μαστού», πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 3/11/2023, στην αίθουσα «Αλκέτας» του ΕΠΑΛ Αλεξάνδρειας, ενημέρωση των μαθητών και μαθητριών από τις μαίες του Κέντρου Υγείας Αλεξάνδρειας, κα. Χριστίνα Αρίδα και κα. Μαρία Γιαννέκα.

Οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για τα μέτρα πρόληψης του καρκίνου του μαστού. Μια ασθένεια η οποία δεν είναι αθεράπευτη, ωστόσο η αντιμετώπιση της συνδέεται με την έγκαιρη διάγνωση και τον τακτικό προληπτικό έλεγχο. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με συζήτηση, όπου οι μαίες απάντησαν με προθυμία στα ερωτήματα που έθεσαν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες
Μπαλτατζή Γεωργία ΠΕ 87.03