Εκδήλωση: Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2015

Published: Wednesday, 11 February 2015

Safer Internet 2015

Την Τρίτη 10-2-2015, στο ΕΠΑΛ Αλεξάνδρειας πραγματοποιήθηκε εκδήλωση ? ενημέρωση για κάθε τάξη του σχολείου μας, σχετικά με  τους κινδύνους στο Διαδίκτυο, τη διαδικτυακή φήμη και το ψηφιακό αποτύπωμα. Παρακολουθήσαμε σχετικό ενημερωτικό υλικό (βίντεο, παρουσίαση) και ακολούθησε πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση και σχολιασμός.

Η 10η Φεβρουαρίου είναι αφιερωμένη στην ασφαλή και υπεύθυνη χρήση του internet μέσω υπολογιστών ή κινητών τηλεφώνων. Έτσι με ευθύνη του ευρωπαϊκού δικτύου  Insafe πραγματοποιούνται σχετικές δράσεις σε 31 χώρες και απευθύνονται  κυρίως σε παιδιά και εφήβους.

Ο φορέας υποστήριξης του δικτύου Insafe στην Ελλάδα είναι το saferinternet που κάθε χρόνο προετοιμάζει πλούσιο υλικό όπως παρουσιάσεις, παιχνίδια και βίντεο με διαφορετικό σύνθημα κάθε φορά. Το φετινό σύνθημα της ημέρας ασφαλούς διαδικτύου είναι

«Όλοι μαζί, για ένα καλύτερο Διαδίκτυο».