Χριστουγεννιάτικη γιορτή του ΕΠΑ.Λ. Αλεξάνδρειας

Published: Tuesday, 22 December 2020

Το ΕΠΑ.Λ. Αλεξάνδρειας, στο πλαίσιο πολιτιστικού προγράμματος Θεατρικής Αγωγής, παρουσίασε στις 23-12-2015 το θεατρικό έργο «Σκηνές Χριστουγεννιάτικης κρίσης».

Η οικονομική κρίση που περνάει η χώρα μας αγγίζει όλους και ιδιαίτερα τα παιδιά. Έτσι λοιπόν οι ήρωες μας, βγαίνοντας να πουν τα κάλαντα την Παραμονή των Χριστουγέννων, αντιμετωπίζουν την αδιαφορία των μεγάλων που μοιάζει να μην τους αγγίζει το πνεύμα των γιορτών. Έτσι προκύπτουν πολλά χιουμοριστικά και λεκτικά παρατράγουδα.

Το δεύτερο μέρος είναι αφιερωμένο στον Αη Βασίλη και ό,τι αυτός συμβολίζει  για τα παιδιά. Την προσφορά και την αλληλεγγύη. Οι μεγάλοι αδυνατούν να πιστέψουν στην ύπαρξη ενός προσώπου που με τόση ανιδιοτέλεια και  αγάπη  θέλει να προσφέρει δώρα και χαρά στα παιδιά. Τα παιδιά όμως θα αγωνιστούν, θα διεκδικήσουν και θα υπερασπιστούν  το δικαίωμα τους να χαίρονται, να ελπίζουν και να ονειρεύονται.

Υπ. καθηγήτρια: Γ. Μπαλτατζή

Συμμετείχαν οι μαθητές: ΑΡΒΑΝΙΤΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΑ, ΑΡΙΔΑ ΕΥΤΥΧΙΑ, ΒΑΛΚΑΝΗ ΑΝΝΑ, ΓΚΑΒΑΝΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ, ΛΙΜΑΝΙ ΑΡΓΚΙΤ, ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΟΥ ΜΑΡΙΑ, ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, ΚΑΛΑΪΤΖΗ ΑΜΑΛΙΑ, ΚΗΠΟΥΡΙΩΤΗ ΑΡΕΤΗ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΠΟΥΛΟΣ ΚΟΣΜΑΣ, ΜΑΡΑΓΚΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ, ΜΑΡΑΓΚΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ, ΝΟΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ, ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ, ΠΙΤΣΙΚΟΠΟΥΛΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ, ΣΠΑΝΟΥ ΚΩΝ/ΝΑ, ΤΖΙΑΝΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα το τμήμα της Β΄ Αισθητικής για την επιμέλεια του μακιγιάζ των μαθητών.