Ενημέρωση με θέμα την «Μεσογειακή διατροφή» στην Β΄ και στην Γ΄ τάξη του τομέα Υγείας

Published: Friday, 08 December 2023

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής και Επισιτισμού που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 16 Οκτωβρίου, μέρα που το 1945 ιδρύθηκε ο Παγκόσμιος Οργανισμός Τροφίμων και Γεωργίας (FAO) του OHE, πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη στις 29/11/2023 στην αίθουσα «ΑΛΚΕΤΑΣ» του ΕΠΑΛ Αλεξάνδρειας, ενημέρωση από τον κ. Τόπη Αθανάσιο, Διαιτολόγο-Διατροφολόγο, εκπαιδευτικό του ΕΕΕΚ Βέροιας.

Οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για τα οφέλη της Μεσογειακής διατροφής και τον σημαντικό ρόλο της τόσο στην σωστή ανάπτυξη του ατόμου, όσο και στην πρόληψη σοβαρών ασθενειών, όπως οι καρδιαγγειακές παθήσεις και ο καρκίνος. Επίσης τονίστηκε ιδιαίτερα η συμβολή της Μεσογειακής διατροφής στην μακροβιότητα των ανθρώπων.

Η ενημέρωση ολοκληρώθηκε με συζήτηση και υποβολή σχετικών ερωτημάτων που έθεσαν οι μαθητές/τριες.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες

Μπαλτατζή Γεωργία ΠΕ87.03