Διδακτική επίσκεψη του τομέα Πληροφορικής στην εφημερίδα "Ο Πολίτης"

Published: Wednesday, 11 October 2017

Την Τετάρτη 11 Οκτωβρίου 2017 οι μαθητές/-τριες της Β και Γ τάξης του τομέα Πληροφορικής του ΕΠΑ.Λ. Αλεξάνδρειας επισκέφτηκαν τα γραφεία και τις εγκαταστάσεις της εφημερίδας «Ο ΠΟΛΙΤΗΣ» στην Αλεξάνδρεια.

Ο διευθυντής του ΠΟΛΙΤΗ, κ. Σουρλόπουλος Νίκος, και ο Τυπογράφος, κ. Σουρλόπουλος Αλέξανδρος, ξενάγησαν τους μαθητές στους χώρους και τους έδειξαν τη διαδικασία παραγωγής της εφημερίδας. Επίσης, τους παρουσίασαν τα προγράμματα (λογισμικό) που χρησιμοποιούν για την δημιουργία της έντυπης μορφής της εφημερίδας, καθώς και τα αντίστοιχα για την ηλεκτρονική της έκδοση. Επιπλέον, τους μίλησαν για τις ανάγκες του συγκεκριμένου κλάδου σε υπηρεσίες Πληροφορικής και τις γνώσεις που απαιτούνται, αναφέρθηκαν στις θετικές προοπτικές εργασίας στον τομέα τους και τους έδωσαν πολύ χρήσιμες συμβουλές για το ξεκίνημα και για την μετέπειτα πορεία της επαγγελματικής τους ζωής.

Ευχαριστούμε θερμά τους κ. Σουρλόπουλο Νίκο και Σουρλόπουλο Αλέξανδρο για την υποδοχή και για την ιδιαίτερα εποικοδομητική συζήτηση.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί Πληροφορικής: Διούδη Ειρ., Παπαστεργίου Αν., Σαμαρά Θ.