Εκπαιδευτική επίσκεψη στην TOYOTA Polis

Published: Tuesday, 09 January 2024

Την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2023 οι μαθητές των τμημάτων Γ Οχημάτων, Β και Γ Ηλεκτρολόγων πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στην εταιρία TOYOTA POLIS στην Θέρμη Θεσσαλονίκης.

Η ξενάγηση στην εταιρία ήταν άκρως ενδιαφέρουσα και εξαιρετικά κατατοπιστική. Ο προϊστάμενος συνεργείου και ανταλλακτικών, κος Γ. Φαράντζος:

(α) μας μίλησε για τον τρόπο λειτουργίας και συντήρησης των αυτοκινήτων τόσο των συμβατικών όσο και των υβριδικών και ηλεκτρικών.

(β) μας ξενάγησε στα διάφορα τμήματα της εταιρίας (συνεργείο, φανοποιείο, βαφείο, ανταλλακτικών, συλλογής απορριμμάτων και σταθμό φόρτισης ηλεκτρικών αυτοκινήτων).

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τα τελευταία μοντέλα της εταιρίας.

Η εμπειρία ήταν μοναδική, καθώς οι μαθητές ήρθαν σε άμεση επαφή με την πρακτική εφαρμογή των εννοιών που διδάσκονται σε θεωρητικό επίπεδο.

Ευχαριστούμε θερμά το προσωπικό της εταιρίας για τη φιλοξενία και την ενημέρωσή μας.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Σιδηροπούλου Κ, Στογιαννόπουλος Δ, Βουλγαράκη Ε, Δέλλας Ν.