Επίσκεψη μαθητών Α2 και Α3 στο Πολυκέντρο Ανακύκλωσης ΤΕΧΑΝ στη Θεσσαλονίκη

Published: Wednesday, 06 March 2024

Την Παρασκευή 1η Μαρτίου 2024, οι μαθητές των τμημάτων Α2 και Α3 του σχολείου πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πολυκέντρο Ανακύκλωσης της ΤΕΧΑΝ, που βρίσκεται στον Δήμο Θεσσαλονίκης (Εμπορικό Κέντρο One Salonica).

Η επίσκεψη εντάσσεται στο πλαίσιο των περιβαλλοντικών δράσεων που υλοποιούν τα δύο τμήματα:

• Το Α2 συμμετέχει στο πρόγραμμα με τίτλο "Κάνοντας το Σχολείο Μας Αειφόρο: Βήματα για Ένα Πιο Πράσινο Μέλλον (Επανάχρηση - Ανακύκλωση)".
  • Το Α3 συμμετέχει στο πρόγραμμα με τίτλο "Κάνοντας το Σχολείο Μας Αειφόρο: Βήματα για Ένα Πιο Πράσινο Μέλλον (Κομποστοποίηση)".

Κατά τη διάρκεια της ξενάγησης, ο κ. Μυστακίδης, υπεύθυνος της ΤΕΧΑΝ, ενημέρωσε τους μαθητές για τη λειτουργία του Πολυκέντρου, τη σημασία της ανακύκλωσης και της κυκλικής οικονομίας, καθώς και για τα οφέλη που προκύπτουν για το περιβάλλον.

Στο τέλος της επίσκεψης, οι μαθητές ανακυκλώσουν συνολικά 1100 πλαστικά μπουκάλια, τα οποία είχαν συγκεντρώσει τις προηγούμενες εβδομάδες στο σχολείο.

Η επίσκεψη στο Πολυκέντρο Ανακύκλωσης ΤΕΧΑΝ αποτέλεσε μια πολύτιμη εμπειρία για τους μαθητές, καθώς τους βοήθησε να κατανοήσουν εις βάθος τη σημασία της ανακύκλωσης και να υιοθετήσουν περιβαλλοντικά συνειδητοποιημένες στάσεις.

Εκφράζουμε τις θερμές μας ευχαριστίες:

• Στον κ. Μυστακίδη για την άψογη φιλοξενία και την ενημερωτική ξενάγηση στο Πολυκέντρο Ανακύκλωσης ΤΕΧΑΝ.
  • Στους μαθητές των τμημάτων Α2 και Α3 για την ενεργή συμμετοχή, το ενδιαφέρον και τον ενθουσιασμό τους κατά τη διάρκεια της επίσκεψης. Η άψογη συμπεριφορά τους και η υπεύθυνη στάση τους αποτελούν πηγή έμπνευσης για όλους.
  • Στους συνοδούς εκπαιδευτικούς, κα. Διούδη Ειρήνη, κ. Στεφανάκη Μιχαήλ και κα. Βαλσαμίδου Αλεξία, για την υποστήριξη και καθοδήγηση των μαθητών.

Μαθητές και καθηγητές συνεχίζουν δυναμικά τις περιβαλλοντικές δράσεις, με στόχο το ΕΠΑΛ Αλεξάνδρειας να υιοθετήσει τις αρχές της κυκλικής οικονομίας, συμβάλλοντας στην προστασία του περιβάλλοντος!