Συμμετοχή του ΕΠΑ.Λ Αλεξάνδρειας στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ 2018

Published: Sunday, 07 October 2018

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε την έγκριση συμμετοχής και χρηματοδότησης του σχολείου μας στο σχέδιο: «Συμπράξεις ανταλλαγών σχολείων ΚΑ229», Τομέας Σχολικής Εκπαίδευσης, Erasmus+ 2018.

Το πρόγραμμα το οποίο θα υλοποιήσει το σχολείο μας είναι διετούς διάρκειας, έχει  τον τίτλο «Myculture-Yourculture-Ourculture» και είναι σύμπραξη 6 ευρωπαϊκών χωρών:

ΤΟΥΡΚΙΑ (Συντονίστρια χώρα), ΙΤΑΛΙΑ, ΕΛΛΑΔΑ, ΡΟΥΜΑΝΙΑ, ΚΡΟΑΤΙΑ, ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Στα πλαίσια του συγκεκριμένου προγράμματος οι μαθητές μας:

— Θα έρθουν σε επαφή με την κουλτούρα άλλων ευρωπαϊκών λαών

— Θα αναπτύξουν κοινωνικές δεξιότητες

— Θα ενισχύσουν την ευρωπαϊκή τους ταυτότητα

— Θα ανταλλάξουν εμπειρίες και διδακτικές πρακτικές

Καθεμία αποστολή του σχολείου μας θα αποτελείται από 2 εκπαιδευτικούς και 4 μαθητές.

Η ομάδα των εκπαιδευτικών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα είναι: η κα Προύσκα Μαρία (Διευθύντρια, ΠΕ83),ο κος Πλατσάς Βασίλειος (Υποδιευθυντής, ΠΕ82),ο κος Παπαποστόλου Δημήτριος (Υποδιευθυντής, ΠΕ86), η κα Καραγιαννίδου Κυριακή (ΠΕ87.03), η κα Πολυμένου Ευαγγελία (ΠΕ02),η κα Τσιάρα Στέλλα (ΠΕ06), η κα Μυλωνά Ουρανία (ΠΕ87.03), η κα Σιδηροπούλου Καλλιρρόη (ΠΕ82), η κα Τζουνοπούλου Αντιγόνη (ΠΕ80) και ο κος Μπέλλας Γεώργιος (ΔΕ1128).

Η πρώτη μας διακρατική συνάντηση θα πραγματοποιηθεί στην πόλη Pozega της Κροατίας στις 10-14 Δεκεμβρίου 2018.

Η διευθύντρια

Προύσκα Μαρία