Μαθητική εταιρεία παραγωγής, τυποποίησης και συσκευασίας λαχανικών στο ΕΠΑΛ Αλεξάνδρειας

Published: Thursday, 16 April 2015

Στο τρέχον σχολικό έτος στο ΕΠΑΛ Αλεξάνδρειας εκπονείται πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας με θέμα «εταιρεία παραγωγής, τυποποίησης και συσκευασίας λαχανικών». Στο πρόγραμμα συμμετέχουν μαθητές των Τομέων Γεωπονίας και Οικονομίας υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Αναστασία Χαχούδη, Βηθλεέμ Ταστσόγλου και Δήμητρα Κιουμουρτζή.

Στόχος του προγράμματος είναι, οι μαθητές να:

1.       ασκηθούν στη λήψη επιχειρηματικών αποφάσεων.

2.       αντιληφθούν την αξία της συνεργασίας, του ομαδικού πνεύματος και της επικοινωνίας.

3.       σχεδιάζουν και να υλοποιούν επιχειρηματικά σχέδια, να γνωρίζουν την έρευνα αγοράς και την προώθηση προϊόντων.

Η καλύτερη ευκαιρία για διάθεση του προϊόντος δόθηκε με αφορμή την ανοιχτή πρόσκληση ενίσχυσης του Κοινωνικού Παντοπωλείου του Δήμου Αλεξάνδρειας. Όλη η ομάδα μαθητών και καθηγητών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα ενθουσιάστηκαν με τον τρόπο που τα συσκευασμένα λαχανικά, διατέθηκαν σε συμπολίτες μας. Οι μαθητές δούλεψαν μεθοδικά έτσι ώστε το φρέσκο και καλά φροντισμένο προϊόν τους να φτάσει στον τελικό του αποδέκτη σε άριστη κατάσταση.