Περιβαλλοντικό πρόγραμμα "Σχολικοί κηπουροί"

Published: Sunday, 28 August 2016

Το συγκρότημα του ΕΠΑ.Λ. Αλεξάνδρειας διαθέτει μεγάλο αύλειο χώρο. Ο χώρος αυτός στο μεγαλύτερο μέρος έχει αξιοποιηθεί είτε με την εγκατάσταση δένδρων είτε χρησιμοποιείται από τον τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος. Στον κεντρικό χώρο της αυλής, όπου και οι περισσότεροι μαθητές περνούν το χρόνο τους κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων, υπάρχουν μεγάλα παρτέρια (περιμετρικά του τσιμεντένιου χώρου) αλλά και μικρά δέντρα που προσπαθούν να επιβιώσουν σε ένα τσιμεντένιο περιβάλλον. Στο κέντρο της τσιμεντένιας αυλής τοποθετήθηκαν την προηγούμενη χρονιά (2014 ? 2015) 3 μεγάλα ξύλινα παρτέρια κατασκευασμένα στο πλαίσιο περιβαλλοντικού προγράμματος.

Έχοντας αυτά τα δεδομένα και αυτή την εικόνα της αυλής, τη φετινή χρονιά, επιλέξαμε, στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος «Σχολικοί Κηπουροί», να συνεχίσουμε και να βελτιώσουμε την προσπάθεια που ξεκίνησε με το περσινό περιβαλλοντικό πρόγραμμα.

Οι μαθητές έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για τη διαδικασία του σχεδιασμού των παρεμβάσεων, της προετοιμασίας των υλικών και της εγκατάστασης των φυτών.

Η επιλογή των υλικών και η συγκέντρωσή τους ήταν ένα σημαντικό θέμα που απαίτησε την προσοχή μας. Το κατασκευαστικό μέρος πρόσφερε γνώση και ευχαρίστηση στους μαθητές. Τους έβαλε στη διαδικασία να βρουν λύσεις σε κατασκευαστικές δυσκολίες και να αναθεωρήσουν τα αρχικά σχέδιά τους για την καλύτερη αντιμετώπιση των δυσκολιών.

Οι καιρικές συνθήκες ήταν ευνοϊκές και οι εργασίες έγιναν με χρονική άνεση. Ο ενθουσιασμός και οι νέες ιδέες που κυριαρχούσαν χαρακτήριζαν τις συναντήσεις μας.

Ο καταιγισμός ιδεών, η καθοδήγηση από τους καθηγητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, η διάθεση και το μεράκι των μαθητών συνθέτουν το τελικό αποτέλεσμα των παρεμβάσεων.