Δημιουργία σχολικού Μουσείου Πληροφορικής στο ΕΠΑΛ Αλεξάνδρειας

Published: Monday, 26 March 2018

Κατά το σχολικό έτος 2017-2018 οι μαθητές/τριες του Τομέα Πληροφορικής του ΕΠΑΛ Αλεξάνδρειας δημιούργησαν σχολικό Μουσείο Πληροφορικής και αντίστοιχο δικτυακό τόπο στο πλαίσιο Πολιτιστικού Προγράμματος και σχετικών μαθημάτων του Τομέα. Η δράση υλοποιήθηκε με σκοπό ν? αξιοποιηθεί αδρανής, πεπαλαιωμένος εξοπλισμός και ν? αποτελέσει σημείο αναφοράς της εξέλιξης της Πληροφορικής για τους τωρινούς και μελλοντικούς μαθητές του σχολείου αλλά και της ευρύτερης τοπικής κοινωνίας.

Οι μαθητές εργάστηκαν σε ομάδες και, αφού επιλέχθηκε και προετοιμάστηκε ο χώρος φιλοξενίας του μουσείου, αξιολογήθηκαν και τοποθετήθηκαν τα εκθέματα, που περιλαμβάνουν υλικό υπολογιστών, περιφερειακά, εποπτικά μέσα, λογισμικό και έντυπο υλικό του παρελθόντος. Εκτός από εξοπλισμό Πληροφορικής, στο μουσείο συμπεριλήφθηκε και τεχνολογικός/τηλεπικοινωνιακός εξοπλισμός του παρελθόντος που δεν χρησιμοποιείται πια, όπως γραφομηχανές, γραφοσκόπιο, τηλέφωνα κ.λπ.

Παράλληλα, οι μαθητές υλοποίησαν δικτυακό τόπο για την προβολή του μουσείου στο Διαδίκτυο, όπου, εκτός απ? τα εκθέματα, συμπεριέλαβαν ενότητα με ιστορική αναδρομή στην εξέλιξη της Πληροφορικής και αντίστοιχη εικονική θεματική περιήγηση, και δημιούργησαν σελίδα για εθελοντική παραχώρηση εξοπλισμού στο μουσείο από ιδιώτες και φορείς.

Ευχαριστούμε θερμά τη Διεύθυνση του σχολείου για την υποστήριξη της δράσης, καθώς επίσης τον εκπαιδευτικό Ηλεκτρολογίας Ελευθερίου Αστέριο, τους μαθητές του Ηλεκτρολογικού τομέα και τον εκπαιδευτικό Μηχανολογίας Τζώρτζη Κωνσταντίνο για την πολύτιμη βοήθειά τους κατά την προετοιμασία του χώρου του μουσείου.

Οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί Πληροφορικής του ΕΠΑΛ Αλεξάνδρειας: Διούδη Ειρήνη, Σαμαρά Θεοδώρα, Παπαστεργίου Αναστασία.